Elszabadult a pokol Németországban: a zsidó hallgatók már vécére sem mernek egyedül menni
Tavaly ideiglenesen fel kellett függeszteni az oktatást a berlini Humboldt Egyetemen, mert palesztinbarát tüntetők elfoglalták az előadótermeket.
A német fasisztákkal kollaboráló kormányok bűne is a holokauszt Milan Stech, a cseh parlamenti felsőház elnöke szerint.
Nem szabad feledni, hogy a holokauszt nem kizárólag csak a német fasiszták bűne volt, de a velük kollaboráló kormányoké is, beleértve a korabeli cseh kormányt is – jelentette ki Milan Stech, a cseh parlamenti felsőház elnöke a holokauszt emléknapon megrendezett prágai rendezvényen hétfőn.
Stech példaként a korabeli cseh kormány még 1939. január 27-én kiadott rendeletét említette, miszerint az állami hivataloknak kötelező volt összeírni a zsidó származású alkalmazottaikat. Ezt követően minden zsidó származású egyént, aki nem volt nélkülözhetetlen munkahelyén, menesztettek állásából. A rendelet mintegy ezer személyt érintett.
„Ez nem német intézkedés volt, cseh pecsét volt rajta" - szögezte le Stech. Hasonlóan a többi felszólalóhoz, Stech is hangsúlyozta: az emberiség elleni bűncselekmények és az etnikai gyűlölet a háború befejezése után sem vesztek ki, s ma is léteznek. „A holokauszt az emberi történelem legszörnyűbb eseménye volt, amelynek nem szabad soha megismétlődnie” – mutatott rá a politikus.
Ludek Eliás, volt auschwitzi fogoly szerint a túlélők visszaemlékezései gátat szabhatnak azoknak a törekvéseknek, amelyek a hazafiasság ürügyén a neonácizmust erőltetik a társadalomra.
A második világháború idején mintegy 50 ezer csehszlovák állampolgárt hurcoltak el az auschwitzi koncentrációs táborba , közülük alig 6000 élte túl a világégést. Cseh- és Morvaországban a második világháború előtt mintegy 350 ezer zsidó élt, közülük mintegy 250 ezer a holokauszt áldozata lett.